Yurt dışı Borçlanma Torba Yasa 2020

Yurt dışı borçlanması yapacaklar için 2019 Temmuz ayında çıkarılan torba yasa ile çok önemli değişiklikler oldu. Yurt dışında Türkiye ile uzun vade diğer adı ile emeklilik sözleşmesi imzalamış anlaşmalı ülkelerde çalışan ya da ikamet eden Türk vatandaşları bu süreleri Türkiye’de hizmetten saydırarak emekli olabilmekte ve hatırı sayılır yüksek maaşlar alabilmekte. Hükumet ise artan Sosyal Güvenlik açığını önlemek amaçlı bir takım düzenlemeler yaptı. Torba yasada borçlanma işlemleri hakkındaki önemli maddeleri yazımızın devamında edinebilirsiniz.

Yurt dışı borçlanma kalktı mı ?

Torba kanunda borçlanma hakkının tamamen kaldırılmasına ilişkin bir düzenleme yer almadı. Geçtiğimiz yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tamamen kaldırmayı gündemine almıştı ancak bu yönde bir düzenleme yapılmamıştı. Borçlanma hakkı devam edecek ancak biraz zorlaştı. Torba yasa ile yapılan son değişiklikleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yurt dışı borçlanmada neler değişti ?

Borçlanma başvurularında yapılan en önemli değişikliklerden birisi yurt dışındaki sigorta girişinin artık Türkiye’de sayılmayacak olması. Mevcut uygulamada yurt dışında girişi Türkiye’de de kabul edilen ülkelerde çalışması olanlar bu giriş tarihine ve Türkiye’deki emeklilik şartlarına göre borçlanma yapabilmekte idi. Yasal düzenleme ile beraber artık bu ülkelerdeki başlangıçlar Türkiye’de kabul edilmeyecek. Türkiye’de giriş varsa bu giriş üzerinden giriş yoksa bağkur üzerinden borçlanma işlemleri tamamlanacak.

Bir diğer önemli değişiklik ise borçlanma tutarların hesaplama şeklinin değişmesi. Yapılan son değişiklik ile 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuru yapacakların ödeyecekleri en düşük borçlanma tutarı 44 lira olacak.

Yurt dışındakilere düşük maaş

Mevcut yasada 2000 öncesindeki ev hanımlığı ya da yurt dışı çalışma ve ya işsizlik sürelerini borçlananlar 2020 yılı verilerini esas aldığımızda ortalama 2000 lira emekli maaşı almaktalar. Düzenlemenin geçmesi ile beraber yüksek emekli maaşı da hayal oldu. Bağkurdan 5400 gün borçlanarak ödeme yapanlar en iyi ihtimalle 1200-1400 civarı maaş alabilecekler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.