Araç Muayene Ücreti Hesaplama

Ceza ve araç muayene ücretleri Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamda yer alan diğer yönetmelikler kapsamında belirlenmektedir. Belirlenen araç muayene ücretleri araçların modeline ve özelliklerine göre değişim göstermekte olup yaklaşık olarak 115,64 TL ile 305,62 TL arasında değişim göstermektedir.

Bunun yanı sıra Vergi ve Usul Kanunu Genel tebliği ile 14,47 TL oranında da bir ücret eklenmesi söz konusu olmuştur. KDV dahil olarak ücretlendirildiğinde ise otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin muayene ücretleri 267,86 TL ile 305,62 TL arasında olmaktadır.

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel taşıt, arazi araçları ve römorklarda uygulanan araç muayene ücreti ise 198,24 TL ile 226,65 TL arasındadır. Traktör, motosiklet ve diğer motorlu taşıtlar için ise 101,48 TL ile 115,64 TL arasında değişim göstermektedir.

Tüvtürk Randevusu Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi için yapacağınız taleplerinizi Tüvtürk web sitesi üzerinden randevu işlemleri bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.  Bunun yanı sıra çağrı merkezleri aracılığıyla veya 0888 233 0666 numaralı hat üzerinden randevu talebinizi oluşturmanız mümkündür.  Oluşturmuş olduğunuz randevu talepleri ile ilgili olarak Tüvtürk Randevu sistemi tarafından sizlere SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Tüvtürk tarafından sağlanan gezici araç muayene istasyonundan faydalanmak istiyorsanız yine Tüvtürk web adresinden gezici Tüvtürk araç muayene istasyonları bölümünden ya da çağrı merkezi numaralarından faydalanarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Araç Muayene Ücreti Zorunlu Mu?

Günümüzde pek çok kişi taşıt kullanmakta olup bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde de kişi başına düşen taşıt oranı oldukça fazladır. Birçok taşıt kullanıcısı içinse araç sigortası, kaskosu ve diğer maliyetleri gibi araç muayene ücretleri de en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Araç muayenesi taşıtınızın trafikte bulunmasını ve teknik olarak yeterli bir düzeye sahip olup olmadığının tespitinin sağlanması amacıyla yapılan işlemdir. Araç muayenesi taşıt kullanıcıları için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu hale getirilmiştir. Yapılan bu işlemler sonucunda ise taşıt kullanıcılarından araç muayene ücreti alınmaktadır.

Araç Muayene Gecikme Ücreti Nedir?

Taşıt kullanıcıları araçlarının muayenesini belirli zaman dilimlerinde yaptırmak zorundadır. Eğer aracınızın son muayene dönemini veya gününü geçirdi iseniz muayene ücretine ek olarak gecikme zammı uygulanmaktadır. Gecikme zammı aylık olarak hesaplanmaktadır. Araç Muayene Gecikme Ücreti zammı her ay için muayene ücretinin %5’i kadar uygulanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.