Biyomedikal Mühendisliği Maaşları 2020

Biyomedikal mühendisliği maaşları 2020‘de ne kadar oldur ? Gelişen teknoloji aynı zamanda sağlık sektörünün de doğru orantıda gelişmesini sağlayarak birçok yeni mesleğin ortaya çıkmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Biyomedikal mühendisliği de bu mesleklerden bir tanesidir. Biyomedikal mühendisliği halkımız tarafından sağlık mühendisi olarak bilinmektedir. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Biyomedikal Mühendisliği Maaşlarından bahsedeceğiz

Ülkemiz son yıllarda sağlık alanında oldukça büyük gelişimler gerçekleştirmiştir. Gün geçtikçe yabancı ülkelerden gelen hastaların ülkemizde rahatlıkla tedavi olduğunu görebilmemiz mümkündür. Birçok mesleğin içerisinde bulunduğu sağlık sektörü kullanılan elektronik cihazlar üzerinde uzmanlaşan biyomedikal mühendisliğini de içerisinde barındırmaktadır. Birçok kişi için ise biyomedikal mühendisliği ücretleri merak konusu olmuştur.

Biyomedikal mühendisliği nedir ne kadar maaş alır ?

Biyomedikal mühendisliği günümüzde birçok kişi tarafından tam olarak bilinmemektedir. Fakat insan sağlığı ve tedavisi açısından oldukça önem arz eden meslekler arasında yer almaktadır. Biyomedikal mühendisliği insan sağlığı ve tedavisini temel alan ve geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunan sistematik bir bilim dalıdır. Biyomedikal mühendisleri pek çok alanda tıbbi cihaz geliştirerek tıbbın geliştirilmesine ve insanların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadırlar.

Biyomedikal mühendisliği ülkemizde içerisinde biyoloji ve tıp uygulamalarını içeren bir bilim dalı olarak bilinmektedir. Biyomedikal Mühendisliği bölümü ülkemizde yer alan yeni bölümler arasında yer almaktadır. Bu bilim dalı aynı zamanda tıbbi cihazlar üzerinde kök hücreyi ortaya koyan bilim dalı olarak bilinmektedir.

Biyomedikal mühendisliği içerisinde, biyomühendislik ve klinik mühendislik gibi pek çok alt dalı da içermektedir. Biyomühendisler aynı zamanda elektronik konusunda da uzmanlaşmış kişilerdir. Özellikle teknolojik tıbbi cihazların bakım ve onarımının gerçekleştirilmesinde büyük rol sahibidirler.

Biyomedikal mühendisi arayan hastaneler

Eğer iş aramakta iseniz Kariyer sayfalarından aktif iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca hastanelerin resmi sayfalarından da aktif işlere göz atabilirsiniz. CV’nizi hastane resmi sayfası üzerinden ya da elden İnsan Kaynakları Birimlerine ulaştırabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Biyomedikal mühendisliği maaşları yurtdışı

Bu meslek grubunun yurtiçinde iş imkanları fazla olduğu gibi yurtdışında da oldukça rağbet gören bir meslektir. Tabi yurtdışında çalışabilmek için aranan ilk şart yabancı dildir. Çalışılacak ülkeye göre istenen dil şartı farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda yurt dışında çalışanlara ödenecek maaşlar da çalışılan ülkeye ve çalışılan yere göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak 2000-2500 dolar ödenen en düşük maaş olmaktadır.

Biyomedikal mühendisliği maaş 2020

Biyomedikal mühendisleri hem kamu üzerinde hem de özel sektör üzerinde kolaylıkla iş sahibi olabilmektedirler. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise biyomedikal mühendislerinin tıbbı cihazlar üzerinde gerçekleştirmiş oldukları bakım ve onarım işlemleridir. Ödenecek maaş tutarları özelde ve kamuda farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden bu kapsamda çalışanlara özel sektörde ve kamuda ödenecek maaş tutarlarını ayrı ayrı ele almak daha doğru olacaktır.

Özel sektör biyomedikal mühendisliği maaşı 2020

Bildiğiniz üzere net asgari ücret bekar ve çocuksuz çalışanlar için 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası için 2324 lira olarak belirlenmiştir. Ödenecek maaş bu tutardan az olamayacaktır. Ancak işin önemi ve mühendislik kadrosu olması nedeni ile tabi ki asgari ücretin üzerinde maaş ödemesi yapılmakta. Yine de bilginiz olsun diye asgari ödenmesi gereken tutarı bildirmekte fayda var. Brüt maaş üzerinden brütten nete maaş hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için https://finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Biyomedikal ücretleri özel sektörde yaklaşık olarak 3200,00 TL ile 4000 TL arasında değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra çalışma düzeyiniz ve tecrübenize göre işveren tarafından bu ücret artırılabilmektedir.

Kamuda biyomedikal mühendisi maaşı 2020

Kamu da ise durum özel sektör ile neredeyse aynı düzeydedir. Kamuda çalışan memurlar 6 ayda bir hem toplu sözleşme hem de enflasyon zammı almaktadır. Bu hükümler doğrultusunda ödenecek maaş tutarları belirlenmektedir.

657 sayılı kanuna tabi olan bir biyomedikal mühendisi yaklaşık olarak 4900 TL maaş almaktadır. 2020 yılında bakıldığında ise biyomedikal mühendislerinin maaşlarında yaklaşık olarak 500 TL tutarında bir zam yapılacağı tahmin edilmekte ve hem kamu için hem özel sektör için maaş Aralığının 4500 TL ile 5000 TL arasında olması beklenilmektedir.

Biyomedikal teknikeri maaşları 2020

Tekniker kadrosunda çalışanların maaşları mühendislere nazaran daha düşük olabilmektedir. Özel sektörde çalışan teknikerlere 2020 için ödenecek en düşük net maaş 2324 TL’dir. Ortalama olarak ödenen maaş tutarları ise 3000-3500 TL arasındadır.

Kamuda biyomedikal teknikeri olarak görev yapan sözleşmeli ve kadrolu memurlara ise ortalama 4500 TL civarında maaş ödenmektedir.

Biyomedikal cihaz teknolojisi maaşları

Maaş tutarları özel sektör ve devlet esas alınarak farklılık gösterebilmektedir. Ödenecek maaş tutarları ortalama olarak yukarıda verilmiştir.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.