Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaş 2020

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaş tutarları ve tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri diğer adıyla radyoloji teknikeri ya da röntgen teknisyeni bölümleri son dönemlerde gündemde olan ve birçok üniversitenin bünyesine eklemiş olduğu bölümler arasında yer almaktadır. Tıbbi görüntüleme teknikerleri genellikle hastalardan alınan ve radyolojik yöntemler kullanılarak ortaya konulan tetkikleri gerçekleştirmektedir. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşlarından bahsedeceğiz.

Gelişen teknoloji ile aynı zamanda sağlık sektörünü de olumlu yönde oldukça çok etkilemiştir. Birçok tetkikin teknolojik icatlar ile birlikte gerçekleştirildiği aşikardır. Tıbbı görüntüleme teknikerleri ise bu işin hastanede çalışan uzmanları olarak adlandırılabilir. Tıbbı görüntüleme teknikerleri muayene işlemi tamamlanmış olan hastalardan istenilen ve radyolojik yöntemler ile birlikte tespit edilmesi mümkün olan tetkiklerin gerçekleştirilmesini sağlayan personellerdir.

Radyoloji teknikeri nasıl olunur ?

Tıbbı görüntüleme teknikeri ya da diğer bir ifade ile radyoloji teknikeri ya da röntgen teknisyeni  olmak için ilk olarak sağlık meslek yüksek okullarının 2 yıllık olan önlisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümde hem teorik hem de uygulamalı olarak temel tıp dersleri almaktasınız.

Bunların yanı sıra radyasyon, radyasyondan korunma ve tıbbı görüntüleme cihazlarını kullanma ve yapısını öğrenme konusunda oldukça iyi bir eğitim alınması gerekmektedir. Ayrıca DGS kapsamında ilgili bölüme geçiş yapılarak bu alanda yükselme de mümkün olmaktadır.

Tıbbi görüntüleme teknikleri çalışma saatleri ?

Çalışma saatleri özelde ya da devlette farklılık göstermekte. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde genelde çalışma saati 09.00-16.00 saatleri arasında iken özelde 08.00-17.00 arası olmaktadır. Ayrıca nöbet ve dönüşümlü çalışma günlerinde çalışma saatleri farklılık gösterebilmektedir.

Tıbbi görüntüleme teknikeri iş imkanları

Bildiğiniz gibi tüm sağlık bölümlerinde olduğu gibi tıbbi görüntüleme teknikeri bölümünde de iş olanakları oldukça geniştir. Bu kapsamda hem kamuda hem de özel hastaneler ile özel tıp merkezlerinde iş imkanı oldukça fazladır. Sağlık sektörüne duyulan ihtiyacın günden güne artması bu mesleğin geleceğinin de iyi olmasını sağlamaktadır.

Tıbbi görüntüleme teknikeri atama

Atama işlemleri ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Güncel kadrolar, puanlar, geçmiş yıllara ilişkin alımlar ve tüm bilgileri ÖSYM resmi sayfasından bulabilirsiniz.

Tıbbı görüntüleme teknikeri ne iş yapar ?

Tıbbı Görüntüleme Teknikeri ile ilgili olarak tanımı yukarıda belirtmiştik, kamu veya özel hastane bünyesinde faaliyet gösterebilen teknikerlerin yapması gereken bazı görevler bulunmaktadır. Bunları kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

  • Radyolojik Tespitleri Yerine Getirmek,
  • Radyografi Çekimi Yapmak,
  • Bilgisayarlı Tomografi Çekimi Yapmak,
  • Mamografi Çekimi Yapmak,
  • Tıbbi Cihazların Kullanımı Sağlamak,
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme İşlemi Yapmak,
  • Radyolojik Görüntüleme Yapmak,
  • Radyoterapi Tedavi Uygulamasını Planlamak,
  • Radyoterapi Simülasyon Görüntülemesi Yapmak,
  • İş Organizasyonu İçin Ortam Hazırlamak.

Tıbbi görüntüleme teknikeri maaş 2020

Ödenecek maaşlar özel sektörde ya da kamuda farklılık gösterebilmektedir. Özel sağlık hizmet sunucularında ya da özel hastanelerde çalışan ve ilk defa göreve başlayanlar Kamuda memur kadrosunda göreve başlayanlara göre daha az maaş alabilmektedirler. Bu yüzden özel sektörde ve kamuda tıbbi görüntüleme teknikeri maaşlarını ayrı başlıklar altında vermek daha doğru olacaktır.

Kamuda tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı

Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirlenen haklarda ve yasal çerçeve sınırında maaş almaktadırlar. Bu düzenleme ve gelen zamlar ile birlikte Tıbbı Görüntüleme Teknikeri Maaşı 2020 yılı için 9 derece 1 kademe ve 2 yıllık önlisans mezunu birisi için 4900 lira civarında olacaktır. Tabi ödenecek net maaşlar medeni durum ve çocuk sayısına göre büyük oranda farklılık göstermektedir. Lise mezunu olarak atananlar daha düşük bir maaşla göreve başlamaktadır.

Özel hastane tıbbi görüntüleme maaşları

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası için belirlenen net asgari ücret bekar ve çocuksuz bir çalışan için 2324.70 TL’dir. Dolasıyla özel sektörde göreve başlayan birisine ödenecek net maaş tutarı bu asgari geçim indirimi dahil olmak üzere bu tutardan az olamaz. Ayrıca evli ise ve çocuk da varsa alınacak maaş daha da fazla olacaktır.

Bu şartlarda özelde görüntüleme teknikeri olarak ilk defa göreve başlayanlara ortalama 2500 TL maaş verilmektedir. Ödenecek bu maaş hastane politikası, kişinin iş deneyimi ve benzeri birçok faktöre göre farklılık gösterebilmektedir. Ortalama 2500-4000 TL arasında diyebiliriz.

Çocuk sayısı ve medeni duruma göre alınabilecek net maaş ile brütten nete maaş hesaplaması için https://finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Radyoloji teknikeri maaşları 2020

Tıbbi görüntüleme teknikerleri radyoloji teknirkerleri olarak da adlandırılır. Bu kapsamda görev yapanlara ise ortalama olarak Kamuda ilk defa göreve başlayanlar için 4900 TL civarında maaş ödenir. Özel sektörde göreve başlayan ve deneyimsiz olanlara ortalama 2500 TL, iş deneyimi esas alınarak 4000 TL’ye kadar net maaş ödemesi yapılır.

Röntgen teknikeri maaşı 2020

Tıbbi görüntüleme tekniker ve teknisyenleri ile aynı maaş ödenir. Röntgen teknikerleri ile teknisyenlerine 2020 için kamuda ve özel sektörde ödenecek net maaşlar yukarıda verilmiştir.

Radyoterapi bölümü maaşları

Radyoterapi bölümü mezunları kamuya bağlı hastaneler ve diğer sağlık hizmet sunucuları ile özel sektöre bağlı hastanelerde ve diğer işletmelerde çalışma imkanı bulabilen ve iş alanı geniş bölümlerden birisidir. Bu bölüm mezunlarında ödenecek aylıklar iş deneyimine ve çalışılan yere göre farklılık gösterebilmekte. Ortalama maaş tutarlarına yukarıdan göz atabilirsiniz.

Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.