Emeklilik Toplu Para Alma 2020

Günümüzde artan mali harcamalar ve ekonomik olumsuzluklar birçok vatandaşımızı zor durumda bırakmaktadır. Ekonomik olumsuzluklardan etkilenen kesimin başında ise emekli vatandaşlarımız gelmektedir. Emekli vatandaşlarımız bu durumdan etkilense de gelen zamlar ile birlikte rahat bir nefes almaktadırlar. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Emeklilik Toplu Para Almadan bahsedeceğiz.

Birçok kamu ve özel sektör işçisi emeklilik için hazırlanmaktadır. Emeklilik vatandaşlarımızın hem psikolojik hem de fizyolojik dinlenmeleri için ideal kazanımlardan bir tanesidir. Fakat pek çok vatandaşımız SGK primlerini eksiksiz olarak ödemelerine rağmen olumsuz durumlar karşısında emekli olamamaktadırlar. Bu durumda ise SGK aracılığı ile ödemiş oldukları prim paralarını toplu olarak alabilme imkânına sahip olabilmektedirler. Sizlere bu yazımızda Emeklilik Toplu Para Alma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Emeklilik Toplu Para Nasıl Alınır?

Emekli vatandaşlarımız SGK ya ödemiş oldukları eski ve güncel değerlerdeki prim paralarını alabilmek için belirli şartları yerine getirmesi ya da belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmesi ile birlikte toplu olarak paranızı alabilmeniz mümkündür. Bu şartları kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

  • Sigortalı bir şekilde bir iş yerinde çalışmıyor olmanız gerekmekte veya kendi işinizi Bağ – Kur üzerinden yürütüyor olmamak
  • Emeklilik için gerekli olan erkekler için 25 yaşını kadınlar için ise 20 yaş şartını tamamlamak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yaş şartını tamamlamak ve tüm primleri ödemek sizlerin emekli olmasını sağlamaktadır. Belirtilen koşulları sağlayan vatandaşlarımız toplu olarak o paraları geri alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu 2008 tarihinden önce işçi ve işveren primi öderken 2008 yılından sonra ise tek işçi pirimi ödemektedir. Bu paraların temin edilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvuru yapmanız gerekmektedir.

Emeklilik Toplu Para Alma Başvurusu 2020

Emekli vatandaşlarımız toplu olarak para alabilmek için SGK’ya başvuru yapmak zorundadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacağınız dilekçeli başvuru sizlerin toplu parayı alabilmeniz için ilk adımdır. Bu dilekçeniz ve şartlarınız üzerinde gerekli incelemeler sağlanarak koşulları sağladığınız takdirde ise paranızı toplu olarak alabilmektesiniz. Fakat SGK üzerinden sağlık için ödemiş olduğunu primler ya da doğum ve askerlik gibi borçlanmalarınızı da geri iade sağlanmamaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.