Kredi Çekerken Neye Dikkat Etmeli?

Bundan yirmi sene önce banka kredisi çekmek herkes için kolay bir şey değildi. Ancak biraz daha stabil giden ekonomi ve gelişen teknoloji sayesinde, artık kredi almak hayatın en temel gerçeklerinden bir tanesi haline geldi. Lakin kredi çekerken neye dikkat etmeli sorusu da kredinin bu kadar yaygınlaşmasıyla birlikte akıllara düşmeye başladı. Sizler için bu sorunun cevaplarını bir kaç temel başlık altında değerlendirmeye karar verdik.

Hangi Krediye İhtiyacınız Var?

Çekeceğiniz kredinin türünün ihtiyacınıza yönelik olması sizin için pek çok avantajı ortaya koyacaktır. Konut alırken konut kredisi, otomobil alırken ihtiyaç değil de araç kredisi çekmeniz, hem ödeme koşullarının hem de faizin daha uygun olmasını sağlayacaktır. Tabii ki bazı bankalar bu işi daha geniş alanlara yayabiliyor ve tam olarak aradığınız krediyi sunabiliyorlar. İlk gördüğünüz bankadan kredi çekmeyin ve kim ihtiyacınızı karşılıyor belirleyin.

Ne Kadar Kredi Çekmeniz Gerek?

Kredi vermeye yatkın olan bankalar, genellikle tüketicilerin aklını çelerek akla hayale sığmaz paralar ile sizi kandırabiliyorlar. Ancak bu stratejiye kesinlikle kanmayın ve tam olarak ne kadar kredi lazımsa o kadarını çekin. Kredinin havadan gelen bir para gibi hissettirmesi size fazlasını harcattıracaktır lakin bu hataya düşmezseniz ödemeleriniz de daha kolay olacaktır.

En Uygun Faiz Oranını Tespit Edin

Bankaların kampanya ve stratejilerini iyi takip ederek en uygun faiz oranını yakalayabilirsiniz. İlla ki önceden hesabınızın olduğu bir bankayı tercih etmek istediğinizi biliyoruz ancak daha düşük faizlerle kredi veren bankaları bularak ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Tabii ki faiz oranlarının yanında hayat sigortası maliyeti, dosya masrafları gibi konuları da kesinlikle atlamamalısınız.

Her Zaman En Uzun Vadeyi Almayın

Son senelerde devlet ihtiyaç kredisinin vadesini 3 yıl ile sınırlandırdı ve böylece dolaylı olarak hem tüketicileri hem de bankaları biraz garanti altına aldı. Ancak en fazla 3 sene oluyor diye yahut konut kredisinde 10 sene oluyor diye bu şekilde devam etme zorunluluğunuz yok. Çünkü vadeniz uzadıkça ödediğiniz faiz de artış gösterecek. Halbuki daha mütevazi vadeler ile faize ödediğiniz parayı azaltabilirsiniz.

Kredi Geçmişinize Dikkat Edin

Bankalar, kredi kartlarının ödemelerini aksatan, kredi ödemelerini geciktiren müşterileri pek sevmez, onlara kredi vermek istemezler. Ancak banka ile hiç işi olmamış müşterileri de tercih etmezler. Dolayısıyla düzenli olarak bankaların avantajlı kampanyalarından faydalanmaya çalışın ve kredi puanınızı yükseltin. Fakat çok abartmayın çünkü ödemelerdeki herhangi bir aksaklık maalesef size kredi verilmemesi ya da düşük kredi verilmesi ile sonuçlanabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.