Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir ?

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir ? Bu soru genelde işe yeni başlayan sigortalılar tarafından sıklıkla sorulabilmekte. Kredi çekme koşullarının birbirinden farklı aşamalarla şekillendiğini söyleyebiliriz. Özellikle de kredi çekmek için kişinin belli bir sigorta dönemini geride bırakması gerekiyor. Bu da ortaya kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmalıyım sorusun çıkarmaktadır.

Aslında bu durum hem bankalar hem de vatandaş açısından güven teşkil etmektedir. Neticede banka yönetiminin verecekleri kredinin geri ödenmesi konusunda bir garanti hissetmesi gerek. Vatandaş ise geri ödeme aşamalarında sıkıntısız bir işleyişe dahil olabilmek adına sigortalı bir işin güvencesini banka yönetimine ilerletmeli. Bu iki işleyişin uyum içerisinde olması, mevcut kredi başvurusunu da olumlu bir şekilde neticelendirmektedir.

Hangi bankadan kredi çekmeliyim ?

Kredi faizleri ve bankaların sağlamış olduğu avantajlı indirimler bankadan bankaya farklılık gösterebilmekte. Genelde en düşük faiz oranını Devlet bankaları vermekte. Yani kredi düşünceniz varsa öncelikle Ziraat, Vakıf ve ya Halk Bankası’ndan teklif almanızı öneririz. Bazı durumlarda özel bankalar da maaş müşterilerine düşük faizli kredi sunabilmekte. Maaş bankanız özel banka ise öncelikle kendi bankanızdan teklif isteyebilirsiniz. Sonrasında ise diğer bankaların faizlerini karşılaştırabilirsiniz.

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor ?

Başlığımızın da sorusu olan bu konuda sizlerin kredi çekebilmeniz için en az 3 ay sigortalı olmanız gerek. Tabi bu konu bazı bankalarda da değişkenlik gösterebilir. Ancak genelleme ile belirtecek olursak bu durumu 3 ay ile göstermek daha doğru olabilir.

Birçok bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman en az 3 aylık bir sigorta işleyişinin makbuzunu da göstermeniz şart. Bunu gösterdiğiniz zaman işleyiş daha da hızlı bir düzene girmiş olacaktır. Siz de sigortalı bir şekilde kredi çekim aşamalarınızı gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu konuda her banka yönetimiyle iletişim kurabilir, kredi çekimlerinizi de sonuç odaklı bir noktada gerçekleştirebilirsiniz.

3 ay sigortalıya kredi veren bankalar

3 Aylık sigortalıya kredi veren banka sayısı çok fazla. Hem devlet hem de özel bankacılık konusunda da sıkıntısız bir şekilde sizler kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabii burada önemli olan şey mevcut başvurunun koşullarına da uyumlu olmaktır. Ki bu bizim geniş bir şekilde işleyeceğimiz başka bir konu… Türkiye’de 3 aylık sigortalıya kredi imkanı sunan bankalar ise şu şekildedir;

 • Türkiye İş Bankası
 • Halk Bankası
 • Finansbank
 • Deniz Bank
 • Ziraat Bank

Gördüğünüz üzere bu bankalar hem devlet hem de özel sektör işleyişinde ilerlemektedir. Eğer ki sigorta primleriniz 3 aydır eksiksiz bir şekilde yatmaktaysa, sizler bu bankaların müşteri hizmetleri departmanı ve ilgili personelleriyle iletişim sağlayarak kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

1 aylık sigortam var kredi çekebilirmiyim ?

Bankalar genellikle ödemelerini sağlam yapabilecek olan kişilerin kredi başvurularını onaylar. Bu yüzden kişilerin en az 3 aylık sigortalı olması şartını isteyebilirler. Bazı bankalar 1 aylık sigortalıya da kredi tahsis edebilmekte. Bu kişinin kredi notu ve geçmişine bağlı bir durum. İşyerinde 1 aylık çalışma süresini tamamladıktan sonra işvereninizden maaş bordrosu alarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi çekmek için sigorta süresi

Yukarıda da değindiğimiz gibi bankalar genelde en az 3 aylık yani 90 günlük sigortalılık süresi isterler ve SGK Hizmet dökümünüzde de bunu görmek isterler. Bu yüzden işe girdikten yaklaşık 4 ay sonra kredi başvurusu yapmanız onaylanması açısından daha iyi olacaktır.

Ev kredisi almak için kay ay sigortalı olmak gerekir ?

Konut kredisi başvurusu yapacaklar için de sigortalı olmak için aranan süre en az 3 aydır. Tabi konut kredilerinde vade biraz daha uzun ve kredi miktarı da yüksek olacağından banka daha uzun süreli sigortalı olma şartı arayabilir. Bu durum bankaların politikalarına göre farklılık gösterebilir.

10 Yorum
 1. Fahri

  Ben sigortalı çalışmaya başlayalı 1 ay oldu daha önce hiç kredi kullanmadım. Kenarda biraz birikmiş param var evimizin mutfağını yaptırmak istiyoruz eşimde sigortalı ama o maaşını elden alıyor diye bize boşuna bankaya gitmeyin vermezler dediler. Kredi çekmek için ne yapmalıyız?

  1. Editör

   Kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka maaş müşterisi olduğunuz bankaya giderek gerekli ön şartları sağlayıp sağlamadığınız konusunda bilgi almanızı tavsiye ederiz. Şuan ki sigortalı çalışma süreniz kısa olduğundan dolayı kredi ürünü kullanma şansınız düşük olabilir. Ancak bankalar maaş müşterilerine özel uygulamalar yapmakta olduğunu görüyoruz. Size en doğru bilgiyi maaş aldığınız banka şubesi verecektir. Bizim önerilerimiz tavsiye niteliğinde olduğunu unutmayınız.

 2. Berkant

  İşkur üzerinden işe girdim.4 ay devlet sigorta ve maaşımı ödedi işyerim sigortamı devam ettirdi. Ziraat bankasında hesabıma her hafta para yükledim 14 bin tl param oldu 8 bin tl de kredi çekebilirmiyim?

  1. Editör

   Maaş bankanız üzerinden detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Kredi ürünü kullanımı için ayrıca finansal durumunuzda önemli olduğunu unutmayınız. Size en doğru yönlendirmeyi çalıştığınız banka personeli verecektir.

 3. Şükrü

  4 aylık sigortalıyım 6.000TL kadar paraya ihtiyacım var beyaz eşya almak için. Maaşımı elden alıyorum enpara hesap kartım var sizce enpara üzerinden mi kredi çekmeliyim yoksa diğer bankalara da başvuru yaparak mı kredi çekmeliyim?

  1. Editör

   Kredi başvurusu yapmadan önce bankaların resmi web siteleri üzerinde yer alan kredi faiz oranlarını incelemenizi tavsiye ederiz. Sizin açınızdan en uygun vade ve geri ödeme planına sahip kredi ürünü belirledikten sonra ilgili bankanın şubesine giderek detaylı bilgi edinmeniz en doğrusu olacaktır. Unutmadan aynı anda birden çok bankaya kredi başvurusu yapmanız sizin açınızdan risk teşkil edecektir. Yapılabilecek en doğru hareket detaylı bilgi edindikten sonra kredi başvurusunda bulunmanız yönündedir.

 4. Şener

  Selam 6 aylık sigortam yatıyor fakat maaşımı elden alıyorum kredi çıkar mı yada nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Editör

   Bankaların güncel faiz oranlarını kıyaslayarak size en uygun geri ödemeli kredi ürününü seçmenizi önerebiliriz. Sonrasında seçtiğiniz bankanın şubesine giderek gerekli başvuruda bulunabilirsiniz.

 5. Burak

  Ocak ayından beri sigortalı olarak çalışıyorum nişan yapmak için 5.000TL kredi çekmek için başvuru yapsam bana kredi verirler mi?

  1. Editör

   Maaşınızı aldığınız banka şubesine giderek kredi ürünü kullanımı için detaylı bilgi alabilirsiniz. Kredi çekmek için sadece sigortalı olmanız yeterli bir kriter değildir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.