Öğrenim Kredisi Affı 2020

Öğrenim kredisi affı hakkında detaylar yazımızda. Öğrenim kredisi diğer adı ile KYK borçlarına en son yapılandırma 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan 7143 Sayılı Kanun ile 2018/Mart ayı öncesi tüm vergi borçları yeniden yapılandırılmıştı. Geçen zaman zarfında borçlar için yeniden yapılandırma düzenlemesi çıkmadı.

2020 yılında yeni bir KYK affının gündeme gelmesi bekleniyor. Kyk affı 2020 kapsamında öğrenim kredisi borçlarının tamamı silinecek mi? Kyk borcu affı yapılandırma başvuruları nereye ve nasıl yapılacak? Kyk yapılandırma 2020  işlemleri konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kyk kredi affından kimler yararlanabilir ?

7143 kyk borcu affı 2020 düzenlemesinden yararlanbilmeniz için öğrenim kredisi borçlarınızın vergi dairesine intikal etmiş olması gerekiyor.

Bildiğiniz üzere öğrenim kredisi geri ödemesi üniversite mezuniyet tarihinden sonraki 2. yıl itibariyle başlıyor. Mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl içerisinde KYK’ya başvurarak borçlarınızı taksitlendirmez ya da peşin ödeme yolu ile ödeyip kapatmazsanız borç takip için vergi dairesine intikal etmekte. İşte öğrenci kredi affı düzenlemesinden yararlanabilmeniz için borcunuzun vergi dairesine intikal etmiş olması gerekiyor.

Öğrenim kredisi nedir, kimler yararlanır hakkında tüm detaylar için hemen https://finanslayin.com/egitim-ve-ogrenci-kredisi-nedir-kimler-kullanabilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenim kredisi yapılandırma 2020

Yasa ödeme vadesi geçmiş ve vergi dairesine intikal etmiş borçları kapsayacak. Yeniden yapılandırma düzenlemesinin çıkması halinde;

 • Borcunuzun gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinecek.
 • Kyk kredi affı 2020 kapsamında anapara üzerinden Yi-üfe diğer adıyla enflasyon oranlarına göre yeniden hesaplama yapılacak.
 • Öğrenim kredisi faiz affı 2020 yasası kapsamında borçlarınız peşin yapılandırma seçeneğini seçerek yeniden yapılandırmanız halinde de bu Yi-Üfe yani enflasyon farkında %90’lık indirim olacak. Dolayısıyla kyk kredi borcu affı kapsamında en mantıklı seçenek borçları peşin olarak yapılandırmak.
 • Dilerseniz kyk borç affı 2020 kapsamında borçlarınızı 6,9,12 ya da 18 taksit seçenekleri ile taksitlendirme de yapabilirsiniz. Bu durumda da borçların gecikme zammı ve faizi siliniyor ancak peşin ödemedeki gibi enflasyon farkında herhangi bir indirim olmuyor. Taksitler de 2 aya bir ödeneceğinden 18 taksidi seçtiğinizde toplamda 36 aya kadar borcunuzu taksitlendirmiş oluyorsunuz.

Kyk yapılandırma yaparsam haciz kalkar mı ?

Kanunen borcun tamamının ödenmeden banka hesaplarınıza konulan bloke ile diğer hacze tabi işlemlerin kaldırılması mümkün bulunmamaktadır. Ancak kyk affi kapsamında peşin ödeme seçeneğini seçerek prim borçlarınızın tamamını öderseniz haciz işlemleri kaldırılmış olacaktır.

Öğrenim kredisi affı başvurusu 2020

Öğrenci kredi affı 2020 yasası kapsamında yeniden yapılandırma başvuruları internet üzerinden henüz başlamadı. Yeniden yapılandırma yasası çıkıp Mecliste onaylandıktan ve tabi ki resmi gazetede yayımlandıktan sonra yeniden yapılandırma için başvurular alınmaya başlanacak.

Vergi borcu yapılandırma başvurusu ve tüm detaylar için https://finanslayin.com/vergi-borcu-yapilandirma-internetten-basvuru-2018/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

13 Yorum
 1. Hasan

  gecikme ve tecil faiziyle her ay yaklaşık 800 TL ödemekteyim. 9 aylık bir zaman kaldı. şimdi peşin ödersem indirim ne kadar olur?

 2. Enis

  Sadece bağlı bulunduğumuz vergi dairesinde mi yapabiliyoruz ??

  1. Editör

   Herhangi bir vergi dairesine başvuru yapılabilir ama yapılandırmayı bağlı vergi dairesi yapar. Başvuru yapılan yer ilgili vergi dairesine gönderilir. Ayrıca internetten de başvuru imkanı var. Bu en kolayı.

 3. ismail

  iyi günler ben daha önceden öğrenim borcumu yapılandırmıştım.ancak 2 taksit dönemi ödeme yapmadığım için yapılandırma fesih oldu.yeniden yapılandırma yapmam mümkün mü?

  1. Editör

   Durumunuz incelenmeden yorum yapmamız doğru olmaz. Yetkili merci üzerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

 4. Servet

  Bnim 4500 tl borç almıştım şimdi 8850 tl gözüküyor peşin ödersem. Ne kadar öderim acaba

  1. Editör

   Detaylı bilgiyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden almanız daha doğru olacaktır. Öğrenim kredinizi yapılandırma ve ödeme işlemleri için vergi dairesine gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 5. Aysun

  Borç miktarına göre taksitli ödeme planı çıkarabileceğimiz bir hesaplama aracı var mı? Yapılandırma başvuru ilk ekranda çıkmıyor çünkü. Ne kadar taksit ödeneceğini göremiyoruz.

  1. Editör

   Ne yazık ki bildiğimiz bir yapılandırma hesaplama aracı yok. Ana borcunuzu hesap makinesi ile aylara bölerek kendiniz hesaplamaya gidebilirsiniz.

 6. Havva

  Ben bugun ogrenim kredisini yapilandirmak icin basvurdum 9 esit taksiti sectim 18 ay demek mi oluyor bir an kafam karıştı

  1. Editör

   Öğrenim kredisini peşin olarak ya da taksitli yapılandırabilirsiniz. Taksitli seçenekte borçlarınızı 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile ödemeniz mümkün. Taksitler iki ayda bir ödeniyor buna göre 9 taksit seçtiğinizde geri ödemesi 18 ay olarak hesaplanmalıdır.

 7. Metehan

  Merhaba öğrenim kredisi affı başvurusu nereye yapılacak yada nereden yapabilirim?

  1. Editör

   Başvuruyu internet üzerinden yapabilirsiniz, internetten vergi borcu yapılandırma yazımızı okuyarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.