Eğitim Kredisi Nedir ?

Eğitim kredisi, özel yada devlet üniversitesi okuyan öğrencilere yönelik hazırlanmış bir kredi ürünüdür. Eğitim kredisi almak isteyen kişilerde aranan en temel özellik halen öğrenciliğinin devam ediyor olmasıdır.Eğitim kredisi almak isteyen öğrenciden bir çok banka ders notlarının dökümünü istemez.

Genel olarak kredi ürününü kullandırtmak istey en bankalar, kredi şartı olarak temel finansal durumunuza ilişkin belgeleri talep etmektedir.Eğer aklınızda eğitim giderleriniz için kredi ürünü kullanmak varsa bilinmesi gerekenleri sizin için açıklıyoruz.

Eğitim kredisi nedir ?

Eğitim kredisi, bankaların öğrencileri hedef alarak pazarladığı bir kredi ürünüdür. Öğrencinin yurt içi yada yurt dışında öğrenim görmesi ayırt edilmeden sağlanmaktadır. Türkiye’nin önde gelen bütün büyük bankaları bu ürünü müşterilerine sunmaktadır.

Zorlaşan hayat şartlarına bağlı olarak aileler çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorluk çekebilmektedirler. Çoğu öğrenci ek gelir elde etmek amacıyla yarı zamanla işlerde çalışarak kendi finansal hayatlarına katkıda bulunabilirken, bir kısım ne yazık ki finansal açıdan ailelerine bağlı kalmaktadır.

Eğitim ve öğrenim hayatınız çıkmaza girdiği anda kredi ürünü kullanmak kaçınılmaz olabilir. Bir çok banka üst limit olarak 50,000 TL ye varan kredileri müşterilerine sunmaktadır. Geri ödemesi 36 aya varan vadeler ile müşterilerine sunabilmektedirler.

Alacağınız kredi ürününü doğru belirlemeniz çok önemlidir. Bir çok banka kredi ürününü vereceği öğrenciyi belirlerken öğrencinin finansal durumundan ziyade ailenin finansal durumunu göz önünde bulundurmaktadır.

Bu noktada eğitim kredisi ve ihtiyaç kredisi arasında ki faiz oranlarını göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapmalısınız. Eğer kendinizi kredi başvurusu yapmak için uygun bulmuyorsanız. Ailenizden birinin sizin için kredi çekmesi daha mantıklı olabilir.

Başvuru yapmak istediğiniz banka üzerinden gerekli bilgileri almadan başvuru yapmaktan çekinin. Kredi başvurunuz olumsuz olarak belirlendiği taktirde başka bir banka üzerinden kredi ürünü kullanmanız riske girebilir.

Eğitim Kredisi için Gerekli Başvuru Evrakları

Eğitim kredisi almak isteyen kişiler yada bu kişilerin yakınları için genel olarak istenen belgeler bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Ancak genel istenen belgeler şu şekildedir:

  • Başvuru Formu,
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport,
  • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi,
  • Eğitime ilişkin belgeler ve fatura,
  • Şubece istenebilecek diğer belgeler.

Tüm bu belgelerin sunulmasından sonra kredi başvurusu değerlendirilerek sonuç olumlu yada olumsuz olarak bildirilmektedir.

Öğrenci kredisi nedir ?

Eğitim kredisine verilen bir diğer isim öğrenci kredisidir. Yukarıda belirtilen şartlar ve başvuru esasları doğrultusunda başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

1 Yorum var
  1. Gamze

    Üniversite son sınıfa gidiyorum abim benim adıma kredi çekti 3.000 TL ama ben kendi adıma çekemedim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.