Para Biriktirirken Motive Olmak için Etkili 3 Madde

Birikim alışkanlığı olmayan herkes için para biriktirmeye başlamak zordur. Biriktirmeye başlayınca bile her şey bitmez. Para biriktirmeye devam edebilmek ve birikim hedefine ulaşabilmek de başlamak kadar önemlidir. Pek çok kişi bir şekilde biriktirmeye başlamak için motive olsa bile devamını getirmekte oldukça güçlük çekmektedir. İstediğim hedefe ulaşamıyorum, biriktiremiyorum ya da nasıl olsa yine biriktiririm gibi negatif düşünceler yolu tamamlamanıza engel olur. Bu tür negatif düşünceleri uzaklaştırıp para biriktirirken motive olmamızı sağlayacak yolları 3 başlıkta özetleyebiliriz;

Kendinizi Onurlandırmak

Dünyaca ünlü yaşam koçlarından Maria Nemeth “Her gece uyumadan önce hayatınızda sahip olduğunuz ve sahip olmaktan mutluluk duyduğunuz 3 şeyi kâğıda yazın, bunlardan ilk ikisi sahip olduğunuz paranızla yapabildikleriniz olsun.” diyor.

Paranızla yapabildiğiniz ve mutlaka minnet duyduğunuz bir şeyler vardır. Daha fazlasını yapabilmek ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için biraz daha birikim yapmaya ihtiyacınız varsa vazgeçmeden önce yaptıklarınızı aklınıza getirebilirsiniz. Daha önce hedeflerinizi gerçekleştirdiniz ve yine gerçekleştirebilirsiniz.

Negatif Düşünceleri Dinlemeyin

Aile bireyleriniz, sevgiliniz, iş arkadaşlarınız veya herhangi birisinin sizi birikim hedeflerinizden alı koymasına izin vermeyin. Bir hedefiniz olduğunu aklınızdan çıkartmamaya dikkat edin. Bu tür durumlarda birikim hedefinizden uzaklaşmamak için gerçekleştirmek istediğiniz hayalinizi ya da almak istediğiniz eşyayı size hatırlatacak şeylerle ilgilenin.

Çalışma alanınıza ya da telefon ekranınıza koyacağınız küçük fotoğraflarla gün içinde kendinize hatırlatmalar yapabilirsiniz. Sürekli göz önünde tutmanız yapacağınız acil olmayan harcamalarınızı da zamanla azaltmanıza yardımcı olabilir. Böylece hedefinize daha erken varabilirsiniz.

Problemi Düşünmeyin

Düşük gelir, yüksek harcamalar veya mevcut borçlar para biriktirme hedefinizdeki engellerden birkaçı olabilir. Fakat her birinin çözümü var. Probleme odaklanmak yerine problemin farkına varın, böylece çözüme daha kolay ulaşabilirsiniz. Düşük gelir için gelirinizi artıracak ek işler düşünebilir ya da yüksek harcamalarınızı kısarak tasarruf yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz.

Varsa mevcut borçlarınızı her kapadığınızda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylece para biriktirmek için yaşadığınız hayatı kendinize zorlaştırmadan, birikim hedefinizden vazgeçmek için bahaneler üretmeden daha hafif kısıtlamalarla ilerleyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.