Devlet Gıda Yardımı Programları

Gıda insanın yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi amacıyla ihtiyaç duymuş olduğu en temel yapılardan bir tanesidir.  Günümüzde pek çok ülke vatandaşlarının açlık sınırı ölçmek adına istatistik tutmaktadır. Ülkemizde ise bu istatistikler Türkiye İstatistik Kurumu aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Açlık sınırı ülke vatandaşlarının bir ay boyunca ideal ve sağlıklı beslenmesi için yapmış oldukları gıda harcamaları sonucu ortaya  koyulmaktadır. Ülkemizde ise açlık sınırı nüfusun yaklaşık olarak beşte birini kapsamaktadır. Vatandaşlarımızın gıda ihtiyacının karşılanması amacıyla başta devletimiz olmak üzere pek çok vakıf, dernek ve özel kuruluşlar gıda ve erzak yardımında bulunmaktadır. Belirli şartları sağlaması takdirinde birçok vatandaşımız Devlet Gıda Yardımı Programları üzerinden ihtiyaçlarını giderebilmektedir. 

Bu konu ile hassas olarak ilgilenen devletimiz gıda yardımının yanında giyim yardımının da sağlanması amacıyla her sene Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına belirli oranda kaynak sağlamaktadır. Bu kaynaklar genellikle sene de iki defa Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde verilmektedir. Gıda ve erzak ihtiyacı olanlara vakıf ve derneklerin yanı sıra aynı zamanda il ve ilçe belediyeleri de büyük oranda destek sağlamaktadır.

Gıda Yardımı Şartları Nelerdir? 

Gıda ve erzak yardımı alınabilmesi için ilk olarak belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Bu koşulların başında ise maddi durumunuzu belgelendirebileceğiniz bir belge gelmektedir. Gıda ve erzak yardımı alabilmek amacıyla yapılan taleplerde gereken bu belge genellik muhtarlık tarafından sağlanan fakirlik belgesi olmaktadır.

Fakat başvurularınızda ayriyeten böyle bir zorunluluk aranmamaktadır. Sadece istek ve talep doğrultusunda ihtiyacınızı ve durumunuzu bildirmeniz yeterlidir. Maddi imkânsızlıklar içerisindeyseniz kendinizin ve ailenizin gıda ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız gıda yardımı talep ettiğiniz kuruluşa durumunuzu anlatmanız yeterli olacaktır.           

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Gıda ve erzak yardımında bulunan devlet, vakıf ve dernekler üzerinden yapacağınız başvurularınızda sizlerden bazı bilgi ve belgeler talep edilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile belediyeler aracılığı ile yapacağınız başvurularınızda sizlerden form doldurmanız istenilebilmektedir.

Bunun yanı sıra devlet muhtarlar aracılığıyla maddi durumu olmayan ve bölgede muhtaç durumda olanlara yönelik bazı bilgilere ulaşmaktadır. Herhangi bir talep olmaksızın da devletimiz bu durumu gözeterek erzak ve gıda yardımı yapabilmektedir.  Yapmış olduğunuz gıda ve erzak başvurularınız için inceleme süreci çok uzun sürmemektedir. Talepleriniz kısa süre de değerlendirilerek tarafınıza bilgi verilmektedir. Talepleriniz ile ilgili süreci öğrenmek istiyorsanız telefon ile ya da yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.