Fizik Öğretmenliği ve Maaşları

Öğretmenler gerek günümüzde gerekse geçmiş zamanlarda oldukça saygı duyulan bir meslek haline gelmiştir. Bizlerin hayatında unutamayacağı izler bırakan öğretmenlerimiz hem kişisel gelişimimizde hem de meslek sahibi olmamızda oldukça büyük birer örnek olmuşlardır. Fizik öğretmenleri de bu nadide mesleklerden bir tanesidir.

Sizlerde öğretmeninizin izinden giderek branşınız ve alanınız fark etmeksizin öğretmen olabilirsiniz. Eğer ideallerini Fizik öğretmenliği ise bilmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Eğer bunu başarmış ve başarmaya çalışıyorsanız bu meslek ile ilgili bilmeniz gereken belirli başlı özellikler bulunmaktadır. Objektif olarak bakıldığında ise hem kendi maili durumunuz hem de aile bütçeniz için maaş olanakları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden hem meslek seçiminde hem de mesleğinizin içerisinde barındırdığı özellik ve olanaklar ile ilgili olarak oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir.  Sizlere bu yazımızda 2019 yılı Fizik Öğretmeni Maaşlarından bahsedeceğiz.

Fizik Öğretmeni Mesleği

Fizik öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığınca oluşturulan müfredata uygun bir şekilde fizik ve doğa bilimleri konusunda uzmanlaşmış ve bilgi aktarımı yapan meslek sahipleridir. Fizik öğretmenleri kamu kurumlarında çalışabileceği gibi aynı zamanda özel kurslar ya da özel okullarda da eğitim vermektedirler.

Fizik kelimesi Antik Yunan dilinde doğa anlamına gelen fisis sözcüğünden türemiştir. Fizik genel anlamda içerisinde doğayı ve doğa süreçlerini içermektedir. Bunun yanı sıra ayrıca fizikte yer alan kanın ve problemlerin çözümünü de gerçekleştirmektedir. Fizik öğretmeni olabilmek için Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde yer alan Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra Pedagojik Formasyon da almaları gerekmektedir. Çağdaş eğitim metotlarını takip etmek, yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmak ve öğrencilerin farklılıklarını ve ihtiyaçlarını algılayabilmek fizik öğretmenlerinin başlıca nitelikleri arasında yer almaktadır.

2019 Fizik Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde öğretmenlerimizin ne denli çalıştıkları herkes tarafından bilinmektedir. Bu branş bir fizik olunca öğrenciler üzerinde daha çok çaba ve daha çok eğilimin gösterilmesi gerekmektedir.

Fizik öğretmenleri bu çaba ve emeklerinin karşılığında ise belirli oranlarda maaş almaktadır. Bu maaşlar ek ders ve özel kurs ücretleri ile birlikte kuvvetlendirilmektedir. 2019 yılında gelecek olan maaş zamları ile birlikte fizik öğretmenlerinin alacağı maaşlar 3.590,00 TL ile 4.120,00 TL arasında değişim göstermektedir. Bu durum aile yardımı ve kademe ile ilgili olarak değişiklikte göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.