Kıdem Tazminatı Fonu Nedir?

İşçi ve işverenler arasında yaşanan sorunlar üzerine işten çıkarılma durumunda işçilerin kazandığı haklardan bir tanesi de kıdem tazminatıdır. Fakat bazı işverenler tarafından bu tazminat işçilere karşı çeşitli bahaneler üretilerek ödenmemektedir. Bunun en başında ise iflas durumu gelmektedir. Sizlere bu yazımızda Kıdem Tazminatı Fonu Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kıdem tazminatları bilindiği üzere işverenlerin işçileri işten çıkardığı durumlarda işçilerin kazanmış olduğu haklar arasında yer almaktadır. İşverenler şirketlerin de ya da yapmış oldukları hizmetlerde yaşamış oldukları problemler neticesinde iflas etme durumuna gelmektedirler, bunun çözümü için ise bünyesinde çalışan işçilerin sayısını azaltmaktadırlar. Bu gibi durumlarda şirketler işçilerin kıdem tazminatlarını da ödeyememektedirler. Bundan dolayıdır ki kıdem tazminatı konusu üzerinde en çok tartışılan ve eleştirilen konulardan bir tanesidir. Sizlere bu yazımızda kıdem tazminatı fonunu detaylı olarak açıklayacağız.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı hakkının elde edilebilmesi için işçinin işverenin yanında sigortalı olarak 1 yıl çalışması gerekmektedir. İşçi çeşitli sebepler ile birlikte işveren yanından ayrılırken işverenin 4857 sayılı İş Kanunu uyarında ödemek olduğu tazminata kıdem tazminatı denmektedir. Kıdem tazminatları belirli istisnalar hariç olmak üzere işten kendi isteğiyle ayrılanlara yönelik olarak verilmemektedir. Kıdem tazminatı ile birlikte işçilerin hem gelirleri hem de iş güvenliklerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra en büyük avantajı ise gereksiz işten çıkarma etkenlerinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Kıdem Tazminatı Fonu Nedir?

Kıdem tazminatı fonu işçilerin çalışmış oldukları süre boyunca maaşlarından belirli oranda yapılan kesintiler neticesinde işten çıkarılma durumunda işverene ödenen ücretleri kapsamaktadır. Fakat bilindiği ve görüldüğü üzere iflas eden ve batmak üzere olan firmalar kıdem tazminatı ödememektedirler. Fakat son dönemlerde gündemde olan ve kurulacak olan yeni fon sisteminde kesilen ücretlerin bir havuz üzerinde toplanması planlanmaktadır. Bu ise işçilerin işten çıkarılma durumlarında mağdur olmamaları açısından oldukça önemli bir etken olmuştur.

Kıdem Tazminatı Fonundan Nasıl Faydalanılır?

Son dönemde oldukça gündemde olan ve işçiler için işten çıkarılma ve kıdem tazminatından faydalanmama kaygısını ortadan kaldıran bu fon üzerinde iki seçenek sunulacağı tahmin edilmektedir. İşçilerin ya işlerinden ayrılıncaya kadar ya da emekli oluncaya kadar ilgili sistemde devam edilmesi öngörülmektedir. Bu süreç içerisinde ise kesilen tutarların kişilere oluşturulacak olan kıdem tazminatı hesabına aktarılması planlanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.