Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar 2020

Memurlar maaşlarına ek olarak göstermiş oldukları başarılar ve yetenekleri ile de ödüllendirilmektedir. Yabancı dil tazminatları da bu ek ücretlerden bir tanesidir. Yabancı dil tazminatı günümüzde pek çok memurun merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Yabancı dil tazminatını elde etmek istiyorsanız ilk olarak belirli kanunlarda ve kanunun hükmü kararname ile belirtilen alanlarda çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Yabancı Dil Tazminatından Kimler Faydalanabilir ?

Yabancı dil tazminatından faydalanabilmek için devletin sağlamış olduğu bazı yasa ve kanun hükmünde kararname ile belirtilen koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması ile birlikte sizlerde yabancı dil tazminatından faydalanabilirsiniz. Bunları kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu
  • 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu
  • 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu
  • 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu
  • 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu
  • 2914 sayılı Yüksek öğretim Personel Kanunu
  • 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Maddesi Kapsamında Yer Alanlar.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yasa ve kanun hükmünde kararname ile çalışarak aylıklarını alanlar yabancı dil tazminatından faydalanabilmektedirler. Yabancı dil tazminatı Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerini bilenlere yönelik olarak verilmektedir. Yabancı dil tazminatı alabilmenizi için ilk olarak bu diller üzerinde yapılacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit sınavından başarı ile geçmeniz gerekmektedir.

2020 yılı Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar?

Kamu kurumlarında çalışan memurların ilk olarak ÖSYM Başkanlığınca yapılan YDS sınavına veya Elektronik ortamda yapılan E-YDS sınavına girip yeterli puanı sağlamış olmaları gerekmektedir. Yabancı dil tazminatı hesaplamalarında bazı ek göstergelerden yararlanılmakta ve memur maaşının aylık katsayısı ile çarpılarak sonuç elde edilmektedir. 2019 yılı Temmuz ayında yapılan zamlar ile birlikte yabancı dil tazminatları 29,49 TL ile 88,46 TL arasında değişim göstermekteydi bunun yanı sıra bu rakamlar gösterge ile de değişim göstermekte ve damga vergisi dâhil edilmemektedir. 2020 yılında mevcut olarak açıklanan zamlar ile birlikte yabancı dil tazminatının 60 TL ile 1120 TL arasında olması öngörülmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.